Plik Edycja Zaznaczanie Widok Obraz Warstwa Kolory Narzędzia Filtry Okna
Pomoc

Zmiana trybu

W różnych sytuacjach, obrazy są różne i służą różnym celom. Czasami mały rozmiar jest ważny (dla witryn internetowych), a czasami zachowanie wysokiej głębi kolorów (np. Portret rodzinny) jest tym, czego chcesz. GIMP może sobie z tym poradzić, przede wszystkim poprzez konwersję między trzema podstawowymi trybami, co widać w tym menu. Aby przełączyć obraz na jeden z tych trybów, otwórz go i postępuj zgodnie z tym menu i kliknij żądany tryb.
Rysunek 3.32. Okno dialogowe zmiany trybu
RGB - jest to tryb domyślny, używany do wyświetlania wysokiej jakości zdjęć i może wyświetlać miliony kolorów. Jest to również tryb dla większości Twoich prac z obrazami, w tym skalowanie, kadrowanie, a nawet obracanie. W trybie RGB każdy piksel składa się z trzech różnych elementów: R-> Czerwony, G-> Zielony, B-> Niebieski. Każdy z kolei może mieć wartość intensywności 0-255. To, co widzisz w każdym pikselu, jest połączeniem addytywnym tych trzech składników.
Indeksowany - jest to tryb zwykle stosowany w przypadku, gdy rozmiar pliku jest niewłaściwy, lub podczas pracy z obrazami w kilku kolorach. Wiąże się to z użyciem stałej liczby kolorów (256 lub mniej) dla całego obrazu w celu reprezentowania kolorów. Domyślnie po zmianie obrazu na paletowany obraz GIMP generuje "optymalną paletę", która najlepiej reprezentuje Twój obraz.
Rysunek 3.33. Okno dialogowe "Konwersja obrazu do trybu indeksowanego"
Jak można się spodziewać, ponieważ informacje potrzebne do reprezentowania koloru w każdym pikselu są mniejsze, rozmiar pliku jest mniejszy. Czasami istnieją jednak opcje w różnych menu, które są wyszarzone bez wyraźnego powodu. Zazwyczaj oznacza to, że filtr lub opcja nie może być zastosowana, gdy obraz znajduje się w bieżącym trybie. Zmiana trybu na RGB, jak opisano powyżej, powinna rozwiązać ten problem. Jeśli tryb RGB nie działa, być może wymagana opcja wymaga warstwy, aby uzyskać przezroczystość. Można to zrobić tak samo łatwo przez Warstwa Przezroczystość Dodaj kanał alfa.
Rysunek 3.34. Dodaj kanał alfa
Odcienie szarości - obrazy w skali szarości mają tylko odcienie szarości. Ten tryb ma określone zastosowania i zajmuje mniej miejsca na dysku twardym w niektórych formatach, ale nie jest zalecany do ogólnego użytku, ponieważ odczyt nie jest obsługiwane przez wiele aplikacji.
Przed zapisaniem obrazu w ulubionym formacie nie ma potrzeby konwertowania go na określony tryb, ponieważ GIMP jest wystarczająco inteligentny, aby odpowiednio wyeksportować obraz.

Na podstawie:
https://docs.gimp.org/2.8/en/gimp-tutorial-quickie-change-mode.html