Plik Edycja Zaznaczanie Widok Obraz Warstwa Kolory Narzędzia Filtry Okna
Pomoc

Główne okna

Interfejs użytkownika GIMP jest teraz dostępny w dwóch trybach:
  • multi-okna,
  • jednego okna.
Po otwarciu GIMP po raz pierwszy, otwiera się domyślnie w trybie multi-okna. Można włączyć tryb jednego okna poprzez systemu Okna Tryb jednego okna na pasku menu obrazu. Po  włączeniu w GIMP tej opcji, GIMP rozpocznie się w trybie jednego okna  następnym razem.
Tryb multi-okna
Rysunek 3.2. Zrzut ekranu ilustrujący tryb multi-okna
Powyższy zrzut ekranu pokazuje najbardziej podstawowy układ okien GIMP, które mogą być skutecznie wykorzystywane.

Można zauważyć dwa panele, lewy i prawy, a okno obrazu w środku. Drugi obraz jest częściowo maskowany. Lewy panel zawiera razem okna dialogowe Przybornik i Opcje narzędzia. Prawy panel zawiera razem okna dialogowe w doku w wielu zakładka warstwy, kanały, ścieżki, cofanie historii, w poniższym doku pędzle, wzory i gradienty. Można przenieść te panele na ekranie. Można także maskować je za pomocą klawisza Tab.
  1. Główny Przybornik: Zawiera zestaw ikony przycisków służących do wyboru narzędzi. Domyślnie zawiera również kolor pierwszego planu i tła. Możesz dodać pędzel, wzór, gradient i aktywne ikony graficzne. Użyj EdycjaPreferencje Przybornik, aby włączyć lub wyłączyć dodatkowe elementy.
  2. Opcje narzędzia: poniżej głównego Przybornika zadokowane jest okno dialogowe Opcje narzędzia, pokazujące opcje dla aktualnie wybranego narzędzia (w tym przypadku, narzędzie Kadrowanie).
  3. Okno obrazu: Każdy obraz otwarty w GIMP jest wyświetlany w osobnym oknie. Wiele obrazów może być otwartych w tym samym czasie, ograniczonych tylko zasobami systemowymi. Zanim będzie można zrobić coś pożytecznego w GIMP, trzeba mieć co najmniej  otwarte jedno okno obrazu. Okno podglądu posiada menu głównych komend GIMP (Plik, Edycja, Zaznaczenie ...), które można również uzyskać, klikając prawym przyciskiem myszy na oknie.
    Obraz może być większy niż okno obrazu. W takim przypadku GIMP wyświetla obraz w zmniejszonym poziomie powiększenia, który pozwala, zobaczyć pełny obraz w oknie obrazu. Po włączeniu 100% poziomu powiększenia, pojawiają się paski przewijania, pozwalające na przesuwanie całego obrazu.
  4. W doku dialogowym Warstwy, Kanały, Ścieżki, Historia działań - zauważ, że są zaczepy. W  otwartej zakładce Warstwy: pokazano strukturę warstw aktualnie aktywnego obrazu i pozwala na manipulowanie na różne sposoby. Jest możliwe, aby zrobić kilka bardzo podstawowych rzeczy bez użycia okna dialogowego Warstwy, ale nawet umiarkowanie wyrafinowani użytkownicy GIMP uważają za niezbędne, aby dialogowe warstwy dostępne były w każdej chwili.
  5. Pędzle /Desenie / Gradienty: zablokowanego okno poniżej okna warstwa składa się z dialogowych (kart) do zarządzania pędzlami, deseniami i gradientami.
Zarządzanie dialogami i dokami  jest opisany w rozdziale 2.3. „Dialogi i doki”.
Tryb pojedynczego okna
Rysunek 3.3. Zrzut ekranu ilustrujący tryb pojedynczego okna
Można znaleźć te same elementy, z różnicą w ich zarządzania:
  • Lewe i prawe panele są stałe; nie można ich ruszyć. Ale można zmniejszyć lub zwiększyć ich szerokość, przeciągając poruszający się wskaźnik, który pojawia się, gdy wskaźnik myszy znajdzie się nad prawą krawędzią panelu po lewej stronie. Jeśli chcesz zachować lewy panel wąski, użyj suwaka na dole w opcjach narzędzia do przesuwania po ekranie opcji.
    Jeśli zmniejszysz szerokość doku multi-zakładek, może być za mało miejsca na wszystkich kartach, następnie pojawią się strzałki  pozwalające przewijać zakładki.
    Podobnie jak w trybie multi-okna, można zamaskować te panele używając klawisza Tab.
  • Okno obrazu zajmuje całą przestrzeń pomiędzy panelami.
    Gdy kilka zdjęć jest otwartych, pojawi się nowy pasek nad oknem obrazu, z zakładką dla każdego obrazu. Można poruszać się między obrazami klikając na zakładkach lub też z wykorzystaniem Ctrl + Page Up lub Page Down lub Alt + Numer . „Numer” jest numerem zakładki; należy użyć przycisków numerycznych na górnej linii klawiatury, a nie z klawiatury (Alt-shift konieczne dla niektórych klawiatur narodowych).
Jest to minimalna konfiguracja. Istnieje kilkanaście innych rodzajów okien dialogowych używanych przez GIMP do różnych celów, ale użytkownicy zazwyczaj je otwierają, gdy ich potrzebują i zamknąć je, gdy są one niewykorzystywane. Doświadczeni użytkownicy zazwyczaj zachowują otwarte cały czas Przybornik (z opcjami narzędzia) i Warstwy dialogowe. Przybornik jest niezbędny do wielu operacji GIMP. W sekcji Opcje narzędzia jest właściwie odrębną dialogowe pokazane zadokowany do głównego Przybornika na zrzucie ekranu. Doświadczeni użytkownicy niemal zawsze mają go skonfigurowanego w ten sposób: jest bardzo trudne skuteczne wykorzystanie narzędzi nie będąc w stanie go zobaczyć, jak ich opcje są ustawione. Okno dialogowe Warstwy wchodzi w grę podczas pracy z obrazem z kilku warstw: poza najbardziej podstawowych etapów wiedzy GIMP, oznacza to prawie zawsze. I oczywiście przyczynia się do wyświetlania obrazów edytowanych na ekranie; jeśli zamkniesz okno podglądu przed zapisaniem pracy, GIMP zapyta, czy chcesz, aby zamknąć plik.
Uwaga
Jeśli układ GIMP jest zmieniony, twój układ jest łatwy do odzyskania za pomocą systemu Okna → Ostatnio zamknięte doki; polecenie menu Okna jest dostępne tylko wtedy, gdy obraz jest otwarty. Aby dodać, albo odłączyć kartę od stacji dokującej, kliknij przycisk w prawym górnym rogu okna. To otwiera menu kart. Wybierz Dodaj kartę, Zamknij kartę lub Odłącz kartę . 
Poniższe sekcje informują Cię o składnikach każdego z okien na pokazanych zrzutach, wyjaśniając, czym są i jak działają. Kiedy już je przeczytasz, plus sekcja opisująca podstawową strukturę obrazów GIMP, nauczysz się wystarczająco aby używać GIMP w szerokiej gamie podstawowych manipulacji obrazem. Następnie można zobaczyć resztę instrukcji w wolnym czasie (lub po prostu eksperymentować), aby dowiedzieć się o niemal nieograniczonej liczbie bardziej subtelnych i specjalistycznych rzeczy, które są możliwe. Baw się dobrze!

Przybornik

Rysunek 3.4. Zrzut ekranu z przybornika
Przybornik jest sercem GIMP. Oto szybki przegląd, co może się tam znaleźć.
Wskazówka
W Przyborniku, jak w większości części GIMP, przesuwając kursor nad czymś i zatrzymując go przez chwilę, zwykle wyświetla się „podpowiedź”, która opisuje rzeczy. Skróty klawiaturowe są także często pokazane na etykiecie. W wielu przypadkach można najechać kursorem na element i naciskając klawisz F1, uzyskamy pomoc na wybrany temat elementów, które są pod spodem myszy.
Domyślnie tylko ikona Kolor pierwszoplanowy oraz tła jest widoczne. Możesz dodać ikony Aktywny pędzel Aktywny deseń Aktywny gradientem i Aktywny obraz za pośrednictwem usługi EdycjaPreferencjePrzybornik: Narzędzia konfiguracyjne.
  1. Ikony narzędzia: Te ikony są przyciskami, które aktywują narzędzia dla różnych celów: wybieranie części obrazów, malowanie obrazu, przekształcanie obrazu itd. Sekcja 1 „Przybornik” daje przegląd, jak pracować z narzędziami i każde narzędzie jest opisane systematycznie w rozdziale Narzędzia.
  2. Kolor pierwszoplanowy oraz tła:  Pokazane tutaj obszary kolorów GIMP „są kolorami pierwszego planu i tła, które stosowane są w wielu operacjach. Kliknięcie jednego z nich powoduje wyświetlenie okna dialogowego wyboru koloru, który pozwala na zmianę na inny kolor. Kliknięcie na strzałkę Zamienia kolory, a następnie klikając na mały symbol w lewym dolnym rogu resetuje je do czerni i bieli.
  3. Pędzle / Desenie / Gradient: Te symbole pokazują stan aktualnego wyboru GIMP „są dla: pędzel, używane przez wszystkie narzędzia, które pozwalają malować na obrazie ("malowanie", nawiasem mówiąc, obejmuje operacje takie jak usuwanie i rozmazywanie); dla wzoru, który jest stosowany przy wypełnianiu wybranych obszarów obrazu; i gradientów, które wchodzą w grę, gdy operacja wymaga płynnie zmieniać zakres kolorów. Kliknięcie dowolnego z tych symboli otwiera okno dialogowe, które pozwala to zmienić.
  4.  Aktywny obraz: W GIMP, można pracować z wieloma obrazami na raz, ale w danej chwili tylko jeden obraz jest „aktywny”. Tutaj można znaleźć małą miniaturę reprezentacji aktywnego obrazu. Kliknij ikonę, aby wyświetlić okno dialogowe z listą aktualnie otwartych obrazów, kliknij obraz w oknie dialogowym, aby go uaktywnić. Zazwyczaj kliknięcie w okno obrazu w trybie multi-okna, albo w pasek obrazu w trybie pojedynczego okna, uczyni go aktywnym obrazem.
    Można „Rzucić do menedżera plików XDS, aby zapisać obraz”. XDS jest skrótem od „X Direct Save Protocol”: dodatkową cechą dla graficznego interfejsu użytkownika X Systemu Window  dla uniksowych systemów operacyjnych.
Uwaga
Przy każdym starcie, GIMP zawsze wybiera narzędzia (pędzel), kolor, pędzel i deseń domyślnie tak sama. Jeśli chcesz aby GIMP wybierał ostatnie narzędzie, kolor, pędzel i deseń, który został użyty podczas twojej poprzednią sesji, należy ustawić Zapisz ustawienia urządzeń wejściowych w Preferencje / Urządzenia wejściowe.
Wskazówka
Okno Przybornika wyświetla „oczy Wilbera” wzdłuż górnej części okna dialogowego. Można pozbyć się „oczu Wilbera” dodając następujący wiersz do pliku gimprc: (toolbox-wilber no). Wpływa to tylko na przybornik. Oczy w oknie obrazka są widoczne tylko wtedy, gdy nie masz otwartego obrazu. 
Wskazówka
Przeciągnij i upuść obraz z przeglądarki plików w oknie Przybornik, aby otworzyć zdjęcie w osobnym oknie obrazu lub karcie.

Na podstawie:
https://docs.gimp.org/2.10/en/gimp-concepts-main-windows.html