Plik Edycja Zaznaczanie Widok Obraz Warstwa Kolory Narzędzia Filtry Okna
Pomoc

Przepisy na napisy

Kontynuując naszą przygodę z grafiką nauczymy się dziś jak pracować z narzędziem Tekst służącego do tworzenia tekstu ozdobnego i akapitowego. Zobaczymy co można uzyskać za pomocą efektów i innych funkcji edytora tworząc napisy ozdobne.
Należy pamiętać, aby tworząc tekst akapitowy nie używać w nim przekształceń i ozdobników. W szczególności dotyczy to nazw, danych kontaktowych oraz ważnych  informacji.

  Narzędzie Tekst

Edycja

    1. Z menu Plik wybierz Nowy... a następnie oknie Utworzenie nowego obrazu ustaw wymiary obrazu. Przykładowo Szerokość na 377, Wysokość na 75. Przyciskiem plusa rozwiń Zaawansowane opcje i ustaw Wypełnienie na wartość Przezroczysta i potwierdź przyciskiem OK.
    2. Z menu Narzędzia (lub przybornika) wybierz Tekst. W Opcjach narzędzia rozwiń przyciskiem Tekst listę i wybierz font np. Georgia (w przykładzie wykorzystano font Antykwa Półtawskiego) i rozmiar (np. 50).
    3. Kliknij w obszarze płótna i wpisz tekst. Wykorzystując dostępne narzędzia sformatuj go (w przykładzie użyto kerningu i zmiany położenia linii znaków).
    4. Dopasuj ramkę do obrazu i z menu Warstwa wybierz Dopasuj warstwę do wymiarów obrazu.
    5. Zapisz otrzymany efekt w formacie XCF i wyeksportuj w formacie PNG. Otwórz plik w przeglądarce internetowej.

    Efekty

    Cienie
    1. Otwórz plik xcf i zmień kolor tekstu na biały lub bardzo jasny.
    2. Z menu Filtry wybierz Światło i cień wybierz Rzucanie cienia... i w oknie Rzucanie cienia ustaw i zaakceptuj parametry cienia. Jeśli nie uzyskałeś zadowalającego efektu powtórz krok.
    3. Wyeksportuj w formacie PNG. Otwórz plik w przeglądarce internetowej. (opcjonalnie zapisz kopię xcf). Analogicznie można dodać inne efekty cienia np. cień perspektywiczny (Perspektywa...).

    Filtry (Alfa na logo)
     Otwórz plik xcf.
    1. Z menu Filtry wybierz Alfa na logo a następnie Chrom i zaakceptuj filtr. Jeśli uzyskany efekt nie jest zadowalający wybierz z menu Edycja Cofnij i użyj go jeszcze raz z e zmienionymi atrybutami.
    2. Opcjonalnie usuń warstwę tła.
    3. Wyeksportuj w formacie PNG. Otwórz plik w przeglądarce internetowej. (opcjonalnie zapisz kopię xcf). Analogicznie można dodać inne efekty.

    Uwaga
    Niektóre efekty można obecnie uzyskać wykorzystując język formatowania CSS3 w połączeniu z HTML 5.1 i SVG:
    Efekty tekstu w CSS3 http://plotkarka.eu/PI/css-text-decor-3/

    Zadania

    1. Zastosuj poznane techniki do utworzenia własnych napisów.
    2. Utwórz stronę internetową zawierającą ich zestawienie.
      Wskazówka: zobacz przykład